Portimao 1

Täna said Portimaos alguse 2019a formula MM. Kohale tulin paar päeva tagasi.. aga tuule unustasin kaasa võtta- nii nagu Portimaos ikka. Pühapäeval toimus regamine ja õhtul tekkis miski tuuleke ning sai vähemalt natukenegi “sooja teha”. Suur üllatus oli muidugi see, et võistluste avamist ei toimunudki.
Võistlus ise algas espaspäeval ja kuna siin puhub üldiselt pealelõunat siis on iga päev esimene võimalik kell 12. Alustuseks lükati kohe 2h edasi sest prognoosi järgi pidi alles 2-3 aegu puhuma hakkama. Nii ka oli. Puhus merelt, ning järjest valgemaks läks- kaatrist tuli info et 10knotsi, mille peale olid kõik imestunud. Oli paljusi kes usaldasid ennast ja läksid kohe väiksema purjega, ning ka neid kes usaldasid kohtunike inffi 10 knotsi kohta. Vette saades oli muidugi selge et 10 knotsi seal kindlasti pole, vaid pigem 15+. Suure 12,5ga sai sõita, aga eks ta raske oli. Kaatri juurde jõudes oli kohalik äss juba seletama läinud- ilmselt selle pärast et talle ei sobi selline suure ülepurjestusega sõit. Selle peale tõmbas kohtunik AP ülesse ja ütles et kes tahab mingu kaldale vahetama… eem, okei, nüüd käib tiitlivõistlustel siis nii et ühele mehele ei sobi ja siis teised oodaku. Kuna nagunii pidi passima siis läksin vahetasin omal ka purje ringi, kuna pole palju ju formulat sõitnud, ning pigem sõidan praegu natuke väiksema purjega. Puri vahetatud sai veel ootdatud, kuni kohalikud lõpuks ka tagasi jõuavad, ning lõpuks oli u 1h juba korralik tuul puhunud kui saime startima hakata.
Esimene start oli enamvähem ja krüssus tundsin end isegi mugavalt, allatuult oli muidugi hoopis teine teema ja läks päris raskelt. Teine ring hakkasid juba jalad käed krampi kiskuma ja meeletu punnitamine käis, samas ei saanud ma meetritki järgi anda, kuna Martin oli kohe minu järel. Teise krüssu lõpus ei läinud ees Preiss ja Miquel märki välja ning mul justkui tekkis võimalus.. ja siis sõitsin ise meetriga märgi alla ja pidin lisapaute hakkama tegema. Allatuule kannatasin ära ja lõpetasin 3.
Teise stardi eel hakkas tuul juba jukerdama, ning seda ma kõige rohkem kartsingi, kuna ma olin väiksema purjega. Sain stardist normaalselt minema, aga kokku saigi vist ainult 4-5 sõitjat liikuma. Tuul käis nagu lülitist sisse välja. See oli nii hull et ajas lausa naerma. Poole krüssu peal hakkas veel keerama- nii umbes 60 kraadi ja selle peale siis katkestati sõit ära.
Natuke ootamist kuna tuul stabiliseerub ning proovisime uuesti. Start liiga hea just ei olnud, ning tagant tuli Miquel kes tegi super stardi ning kattis mind üsna ruttu ära. Kuna mul polnud mõtet segatud tuules istuda, pautisin ära, mis tegelt mulle isegi sobis, kuna teadsin juba enne et selle uue suunaga mis tuleb üle maa, tasuks hoida kalda alla. Põhjus lihtne- Coriolise efekt- nii et kalda pool olles keerab tuul kasuks. Nii täpselt ka oli, kui ainult 100m poleks üle krüssanud. Hispaania kutt läks stardist kohe vasakuga, ning oli tänu sellele peaaegu esimene. Mina oma ülekrüssuga kaotasin kõvasti, aga allatuules puhangute järgi halssides võtsin grammi tagasi. Teine krüss sain ka natuke lähemale, aga just siis kui tahtsin märgi peale pautida oli tuuleauk, nii et pidin järgmise puhanguni sõitma. Sellega andsin jälle tagasi. Viimane allatuul oli kõik juba selge- ees olnud hispaanlasel oli 12 puri, minul 11 ja kuna tuul vaikis siis mul väga midagi teha polnud. Ees oli samuti väga põnev, ning Miquel võttis viimase allatuulega Preissi ära (kes oli peale esimest ringi pikalt ees). Sõidu lõpuks oli päris vaikne, ning uut sõitu oodates tundus asi juba päris kahtlane. Tuul keerutas suunda üsna palju ja augud olid ikka väga vaiksed. Mingi hetk oli selline seis et tuule suunda justkui polnudki, ja siis hakkas 180 kraadi teisest suunast puhuma, nii et osad said glissis kaldale sõidetud. Kaldal küll kohe ei õeldud et päev on läbi, kuid samas merele vaadates oli kõik suht selge.
Kokkuvõtteks sai vees oldud üle 3h , ning selle aja jooksul suudeti ära teha ainult 2 sõitu. Päris väsitav. Homseks ja ülehomseks on veel mingi tuuleprognoos, loodetavasti saame siis rohkem sõita, kuigi nii tugevat tuult kui esimeseks päevaks, rohkem ei lubata.